Keşfet, Dünya Tarihi

İkinci Dünya Savaşı’nın Kritik 7 Günü

Birincisinin üzerinden daha çeyrek asır geçmeden dünya ikinci bir cihan harbiyle karşı karşıya kaldı. Milyonlarca insanın öldüğü savaş, Müttefik (ABD, Birleşik Krallık, Sovyetler Birliği, Fransa) ve Mihver (Almanya, İtalya, Japonya) devletlerin akıl almaz saldırıları ve katliamlarına sahne oldu. Dünya tarihinin bu en kanlı savaşının yaşandığı 6 yılın 7 kritik gününü beraber hatırlayalım.

 

Zentralbild II. Weltkrieg 1939-45 Der Beginn des Polenfeldzuges am 1.9.1939. Soldaten der faschistischen deutschen Wehrmacht entfernen nach der Besetzung der Stadt Danzig das polnische Hoheitszeichen vom Geb‰ude der polnischen Post. 11516-391. 1 Eylül 1939

Almanya, SSCB ile imzaladığı saldırmazlık anlaşmasından bir hafta sonra uluslararası hukuka aykırı bir şekilde, herhangi bir savaş ilanında bulunmadan Polonya’yı işgal etmeye başladı ve İkinci Dünya Savaşı resmen başladı.

 

2-hitler-ve-kurmaylari-pariste2. 10 Mayıs 1940

Bütün Avrupa’yı ele geçirmek amacıyla şiddetli bir saldırıya girişen Almanya, yıldırım savaşı taktiğini kullanarak başarılı olacağı Fransa seferine başladı.

 

Battleship USS West Virginia sunk and burning at Pearl Harbor on Dec. 7, 1941. In background is the battleship USS Tennessee.

3. 7 Aralık 1941

ABD’nin Büyük Okyanus’taki muhtemel askerî müdahalesine karşı harekete geçen Japon İmparatorluk donanması Pearl Harbor’daki Amerikan askerî üssüne baskın düzenledi. Ve saldırıdan bir gün sonra ABD Japonya’ya savaş ilan ederek savaşa resmen girmiş oldu.

 

4-stalingradda-sovyet-bayragi-sallayan-rus-askeri4. 23 Ağustos 1942

Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en kanlı savaşlarından biri olan ve Almanya için büyük bir yıkımla sonuçlanan Stalingrad Muharebesi, Almanya ve Rusya arasında başladı.

 

5-normandiya-cikarmasinindaki-askerler5. 6 Haziran 1944

General Eisenhower komutasındaki 150 bin kişilik Müttefik ordusu, Almanlara büyük kayıplar verdirecek meşhur Normandiya Çıkartması’na başladı.

 

6-hirosimaya-bomba-atilamsinin-ardindaki-goruntu6. 6 Ağustos 1945

ABD Japonya’nın Hiroşima şehrine atom bombasıyla saldırdı. On binlerce kişinin hayatını kaybettiği saldırıda Hiroşima, dünya tarihine nükleer saldırıya uğrayan ilk şehir olarak geçti.

 

7-japonyanin-ateskes-anlasmasini-imzalamasi7. 2 Eylül 1945

Alman General Alfred Jodl’un, Fransa’nın Rehims şehrinde Almanya’nın teslim anlaşmasını imzalamasından sonra Japonya’nın, Tokyo Körfezi’nde demirleyen ve ABD donanmasına ait olan USS Missouri’nin güvertesinde kayıtsız şartsız teslim olduğuna dair belgeleri imzalamasıyla II. Dünya Savaşı resmen sona erdi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir