Keşfet, Osmanlı Tarihi

İkinci Abdülhamid Han Hakkında 7 İtiraf

Osmanlı Devleti’nin en kritik bir devrinde otuz üç yıl hükümdarlık yapmış İkinci Abdülhamid Han için ağır ithamlarda bulunanların sayısı gittikçe azalmakla birlikte, yapılan iftiralar ve hakaretlerin kötü tesiri halen devam etmektedir. Osmanlı Devleti’nin çöküşünü otuz üç sene geciktiren ve eğitim, kültür, sanat, mimarî, askerî teşkilat, bilim ve teknoloji sahalarında yaptığı yenilik ve hizmetlerle, devlet ve millete şeref ve itibar kazandıran Abdülhamid Han hakkında yerli ve yabancı birçok meşhur şahsiyet itiraflarda bulunmuştur. Bunlardan 7 tanesi, sultanın uğradığı haksızlıkları gözler önüne sermek için yeterli olacaktır.

1. Otto Von Bismark1

Zamanın Alman Başbakanı Bismark; “Sultan Abdülhamid, Avrupa’da bir hasta olarak ele alınmaktadır. Fakat bana göre o, Haliç kıyılarında bulunanların hepsinden daha yüksek bir diplomattır. Ona karşı âdilâne hüküm verilmediği kanaatindeyim” demiştir.

2. Enver Paşa

2

İttihat ve Terakki’nin lideri Enver Paşa memleketi terk ederken Talat Paşa’ya şu büyük itirafta bulunmuştu: “Sultan Abdülhamid’i hal etmekle hayatımızın en büyük hatasını işledik. Kendisini çok yanlış anlamışız”

3. Rıza Tevfik Bölükbaşı

3

Sultan Abdülhamid Han’a muhalefetinden dolayı pişmanlığını en açık bir şekilde dile getiren Filozof Rıza Tevfik’tir. Onun, “Sultan Abdülhamid Han’ın Ruhaniyetinden İstimdad” isimli şiirininden bir dörtlük şöyledir:

Tarihler ismini andığı zaman

Sana hak verecek ey koca sultan

Bizdik utanmadan iftira atan

Asrın en siyasî padişahına

4. Michel De Grèce

4

Yunan Kraliyet ailesinden Michel de Grèce’in, Fransa’da yayınlanan ve Batı’yı ayağa kaldıran romanı “Son Sultan”, Avrupalıların Kızıl Sultan diye yaftaladıkları Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın hayatını anlatıyor. Romandan bir bölüm:

“Genç yaşta tahta çıktığı zaman öylesine mücadele eder, öylesine saldırılara göğüs gerer ve öylesine vuruşur ki sonunda Avrupa devletleri tahtta Sultan Abdülhamid bulunduğu müddetçe Osmanlı Devleti’ni yok edemeyeceklerini anlarlar. Bu yüzden Sultan Abdülhamid’i devirmek için ellerinden geleni yaptılar ve tahttan indirdiler. Sultan Abdülhamid düşürülür düşürülmez İngiltere, petrol kuyularının üzerine atıldı.”

5. H. Nihal Atsız

5

Nihal Atsız, 1956 senesinde Peyami Safa’nın Sultan Abdülhamid Han için “cahil” demesi üzerine uzun ve manalı bir yazı kaleme almıştır. Bu yazının bir kısmı şöyledir:

“Bu dünyada herkes birçok şeyin cahilidir. Yeter ki kendi işinin cahili olmasın. Kendi işinin ehli olduğunu bin bir delille ispat etmiş bulunan Sultan Abdülhamid ise asla cahil değildir. Onun bir yüksek okul ve hatta lise diploması yoktu. Fakat hususi öğretmenlerle hayattan ve içinde yetiştiği büyük ve muhteşem hanedandan çok cevherli şeyler öğrenmişti.

6. Henry Woods Paşa

6

Sultan 2. Abdülhamid döneminde Osmanlı Bahriyesi’nde 40 yıl hizmet etmiş olan Woods Paşa, sultan hakkında şu sözleri sarf etmiştir. “Bana göre Sultan Abdülhamid, gelmiş geçmiş Osmanlı padişahları arasında en müstesna mevkii işgal edenlerden biridir. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan beri gelen en başarılı hükümdarlardandır. Çok sakin ve gösterişten uzak bir halde yaşardı. Bir meseleye çözüm ararken, mütehassıslarını dinler, ancak onların fikirlerine esir olmazdı. Şehzade iken de akıllı, nazikti ve İstanbul’a gelen seçkin Avrupalılar kendisini ziyaret etmek isterlerdi.”

7. Celal Bayar

7

Sultan İkinci Abdülhamid’e muhalif olarak siyasete başlayan ve çok sonraları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olan Celal Bayar, o dönem adalet sistemi için şunları yazıyor:

“İkinci Abdülhamid, kendisine muhalefet eden hâkimlere, davaya ve mahkemenin kararlarına karşı hiçbir hareket ve teşebbüste bulunmamıştır. Esasen, adlî ve kazâ hakkına bağlı işlerin sorumluluğunu, Adliye Nâzırı Abdurrahman Paşa’ya bırakmıştı. Sultan, adliye işlerine karışmazdı… İdamlardan da hoşlanmazdı…”

Not: Daha fazla bilgi için: Abdülhamid Han Hakkında Meşhurların İtirafları, Hamidiye Kitaplığı, İstanbul 2015.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

 1. güneş balçıkla sıvanmaz.hakikatlar birbir gün yüzüne çıkıyor.ecdatımızı hakkıyla anlamayı nasib edsin cenabı allah.

 2. RABBİM BÖYLE DAHİ, EHLİ TAKVA SULTANLAR İLE YÖNETİLMEYİ DEVLETİMİZE MİLLETİMİZE NASİP EYLESİN..

 3. Kabri Şeriflerini ziyaret ettiğimde hayatta olduklarını hissediyorum. Hz. Allah şefaatlerine mazhar buyursun.

 4. Kızıl sultan dediler, vatan haini dediler, cahil dediler. Ama tarihi gerçeği değiştiremediler. Çünkü o Ulu Hakan Abdülhamid Han idi. Gün gelecek Kahraman kabul ettiklerine kendileri hain diyecekler. Unutulmamalıdır ki tarih tekerrürden ibarettir…

 5. ALLAH cc ondan razı olsun biz ondan razıyız.
  O’na bu kadar iftira atan rabbim havale ettim.

 6. Bu kadar desise, yalan, dolan ile Abdulhamid Hanı deviren İttihatçılar Sonrada dönüp pişmanlık göstermeleri neye yarar. Allahuekber dağlarında 90 askerimizin donarak ölmesinde kimin vebali var acaba 93 harbi denilen 1877 deki harbi çıkaranda yine onlar değilmiydi. nasıl hesap verecekler Allah affetsin

 7. bir rukye esnasinda hastadaki cin dile gelir. – sahih bilgilere göre 1000-1500 yil yasarlar. Abdülhamit han’i gören bu cin O’nun yataginin yaninda bir tepsi icinde temiz toprak bulundurduğunu uyaninca abdestsiz yere basmamak icin teyemmüm aldigina sahit oldugunu anlatir.

 8. böyle şeylerin sahihligine rus dostu kadirov bile inanmis oldugudan Çeçenyada rukye hastanesi kurmustur.arastirilmasi gereken ve toplumu dogru bilgilerle bilinclendirilmesi gereken bir konudur

 9. Evlatlarımıza da öğretmeliyiz tüm bunları. Geçmişini bilmeyen geleceğini göremez!!!

 10. Er veya geç bu ulu hakan HZ.Abdulhamitin kadrini herkes anlayacak HZ Allah onun da dedigi gibi Allah ona zulmedenleri kahretsin ona iftira atanlarıda..

 11. Bir Ulu Hakanı okullarda istibdatcı diye anlatan öğretmenden anlatılan talebeden yetişen nesilden hayır çıkarmı hiç? Pis siyonistler ne kadarda başarılı olmuşlar…

 12. ben şuna inanıyorum ki abdülhamit gelmiş geçmiş en iyi padişahtır.ona kızıl sultan diyenlerin ağzı yerin dibine girsin.kızıl sultan dedikleri kulakları ile duyup inananların kulak zarları patlasın.kızıl sultan yazısını görüpte inanaların iki gözleri önlerine aksın inşallah.ULU HAKAN ABDÜLHAMİT HAN mekanın cennet olsun günahın varsa allah onları affeylesin

 13. ABDÜLHAMİT HAN İSMİNİ DUYDUĞUMDA; GÖNLÜMDEN TAZİM VE MUHABBETTEN BAŞKA HİÇ BİR ŞEY HASIL OLMAZ. SELAM OLSUN.

 14. Bize okulda hain ve korkudan kaçan bi padişah olarak anlatılmıştı , bu vebalin altından nasıl kalkacaklar…
  Temiz ecdadımızı kirletenleri Allaha havale ediyorum…

 15. SANA KAZIL SULTAN DA DESELER BENİM İÇİN EN BÜYÜK HÜKÜMDARSIN.SANA VATAN HAİNİ DE DESELER BENİM İÇİN GURURLU VE ONURLU BİR İNSANSIN EY KOCA SULTAN

 16. Ecdadımı ben zaten iyi bilirdim. Onun için bende sadece bir şaşkınlık oluşturdu. O da koskoca osmanlı sultanı ve maneviyat padişahına cahil denmesi. Ne kadar ayıp ve ne kadar seviyesis bir iftira… Mekanın cennet olsun sultanım…

 17. Cenab-ı Allah Osmanlı devletimizi ve o mübarek padişahlarımızı hakkıyla bilmeyi cümlemize nasip etsin. Buna vesile olan yazılarda emeği geçen kardeşlerimizden Cenab-ı Allah razı olsun.

 18. EY ll. ABDULHAMİD
  EY YUCE PADİSAHİMİZ
  EY İFTİRALARA MARUZ KALAN(BİR ORNEK:KİZİL SULTAN) allah rahmet eylesin biricik padisahimiz ❤❤❤❤

 19. Mekanın cennet ruhun şad olsun Abdülhamid Han Hazretleri Allah bizlere sizler gibi maneviyat dolu nesiller yetiştirmeyi nasip etsin inşallah

 20. GEÇMİŞİN GEÇMİŞTE KALDIĞINI DÜŞÜNEREK’TEN BEN ŞİMDİKİ ZAMANA BAKARIM

 21. hakikatlerin bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır.
  sultan II. ABDÜLHAMİD HAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.