Gezi, Dünya Tarihi

Ahıska’dan Batum’a Gürcistan

Ardahan-Türkgözü Sınır Kapısı’ndan geçerek Gürcistan’a, ata yadigarı eserleri taşıyan topraklara gidiyoruz. Kendi inanç ve kültürlerini yaşamaya çalışan Ahıska ve Acara Türkleriyle görüşüyor; Tiflis’i, Batum’u heyecanla geziyoruz…

Karadeniz’in karşı yakasındaki komşu topraklara gidiyoruz. Karayoluyla Anadolumuzun güzel beldelerini geçtikten sonra Ardahan şehir merkezine varıyor, Kura Nehri’nden geçerek sınır kapısına doğru ilerliyoruz.

Yöre halkının kış mevsiminde hayvanlarının yiyecek ihtiyacını karşılamak için hazırladıkları saman balyaları dikkatimizi çekiyor. 2540 rakımlı Ilgar Dağı eteğinde vatan uğruna şehit düşen Mehmetçiklerimiz için yapılan Şehitler Çeşmesi’nin buz gibi suyundan içip, aziz Mehmetçiklerimize Fâtiha okumayı unutmuyoruz. Ardından, Ahıska’ya doğru devam ediyoruz ve nihayet Gürcistan’a açılan Türkgözü Sınır Kapısı’na varıyoruz. Gürcistan’ın diğer sınır geçişlerinde olduğu gibi burada da Gürcüce, Türkçe, İngilizce ve Azerice olarak yazılmış “Rüş-vet alan ve verene 7 yıl hapis cezası vardır!” tabelası hemen dikkatimizi çekiyor.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Şubat  (30. Sayı 2011) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir