Dünya Tarihi, Kapak

Beyaz Adam Geldiğinde

Yeryüzündeki milletler üzerine planlanan oyunlar ve zulümler bir türlü sona ermiyor. Bu durumun en önemli sebebi asırdan asıra farklılık gösteren sömürgeci anlayışın hâlâ devam ediyor olması… Çalışmalarıyla ülkemizde ve uluslararası camiada saygınlık kazanmış bir sosyal bilimci olan Prof. Dr. Azmi Özcan’la şu sıralarda yayına hazırlanan son kitabının da konusu olan Sömürgecilik ve Ortadoğu üzerine konuştuk…

Ekrem Saltık: Hocam, hakkında ciltlerce kitap dolduracak kadar tartışma olmasına rağmen yazılmış çok fazla kitap bulunmayan bir konuyu, “Sömürgecilik” kavramını konuşmak istiyoruz sizinle.

Azmi Özcan: Sömürgecilik aslında son 250 yılımıza damgasını vuran bir başlık. Tarih boyunca birçok tarif i yapılmış ama bana en veciz gelenlerinden bir tanesi, bir Afrika köylüsünün yaptığı tarif. Sömürgeciliği kendi hali ve lisanında şöyle tanımlıyor: “Beyaz adam bizim topraklarımıza geldiğinde onun ellerinde İncil, bizim elimizde topraklarımız ve inciler vardı. Şimdi bizim elimizde İncil var. Beyaz Adam’ın ellerindeyse bizim topraklarımız.”          Sömürgecilik denince biz genellikle siyasi ve ekonomik alanları anlıyoruz veya öyle anlatıyorlar bize. Ama asıl zihniyet sömürgeciliği üzerinde de biraz konuşmakta fayda var.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi 53. sayısından (Ocak 2013) okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir