Dünya Tarihi

Ayın Günü

Memlük Sultanı Baybars Antakya’yı Haçlılardan Kurtardı

3 Haziran 1097

Haçlı ordusu Antakya’yı istila ederek genç-yaşlı demeden herkesi kılıçtan geçirdi. Ve burada bir prenslik kurdular.

26 Ekim 1260

Aynicâlût’ta Moğolların hezimete uğramasında önemli rol oynayan ve aslen Kıpçak Türkü bir kölemen olan Baybars, Kahire’de Memlük sultanı oldu. Baybars’ın tahta çıkışı ile Memlük tarihinde yeni bir devir başladı.

İlhanlı hükümdarı Hülagü’ye karşı, yeni Müslüman olan Altın Orda Hükümdarı Berke Han ile ittifak kurdu. Berke Han gibi bir dost kazanan Sultan Baybars’ın bundan sonraki hedefi, Moğollara yardım eden ve Yakın Doğu’da 200 yıldır fitne başı olan Haçlıları cezalandırmaktı.

Memlük süvarisi

1265-1266

Baybars, Moğollar karşısında elde ettiği başarıları, Haçlılar karşısında da gösterdi. Kaysâriye, Yafa, Aslis ve Arsuf şehirlerine hâkim oldu. 1266’da ise doğuda Akkâ üzerine hücum etti. Ancak buranın çok müstahkem olduğunu görünce Safed’e yöneldi, aynı yılın yazında Remle’yi aldı.

18 Mayıs 1268

15 Mayıs’ta Antakya’yı kuşatan Baybars, sulh ile teslim olması için elçi gönderdi. Teklifi reddedilince umumî bir hücumla şehir fethedildi.

Fetihten sonra şehir yeniden imar edildi. Nitekim Baybars’ın, vakıf eseri olarak inşa ettirdiği Cündî Hamamı günümüze kadar ulaşmıştır.

Frenkler tarafından denizaşırı ülkede kurulan ilk devlet olan Antakya Prensliği’nin varlığı, 171 yıl sonra sona erdi. Bu devletin imhasıyla, Hıristiyanların itibarına büyük darbe vuruldu. Kuzey Suriye’deki Haçlılar, süratle dağıldı.

fatih
İstanbul’un Fatihi Sultan Mehmed

Mayıs’ta Başka Ne Oldu?

2 Mayıs 636 Ebu Ubeyde bin Cerrâh (r.a.) kumandasındaki İslâm ordusu, Kudüs’ü fethetti.

12 Mayıs 1881 Fransızlar Tunus’u işgal etti.

22 Mayıs 1766 Büyük İstanbul depremi meydana geldi.

29 Mayıs 1453 Kostantıniyye, İslâm beldesi oldu.

MAYIS SAYIMIZIN TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

 

 

 

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir