Dünya Tarihi

Yedikıtadan / Giriş / Haziran 2020

142 kapak

Dünya, asırlardır değişimlere sahne olmakta. Tarih boyunca büyük savaşlar, bu değişimlerin esas âmillerinden biri olmuş ve beraberinde salgınları da getirmiş. Yeri gelmiş bu görünmez düşman, çelik ve barutun bitiremediği savaşı, hiçbir zahmete katlanmadan nihayete erdirmiş; hangi tarafın lehine yahut hangisinin aleyhine olduğunu umursamaksızın. M.Ö. 400’lerde Atinalılara vebanın yaptığı gibi. Roma İmparatorluğu’nu 20 yıl inleten kızamık gibi. 200 yıl Bizans topraklarında tesiri devam eden, hatta Ashâb-ı Kirâm’dan bazılarının vefatına da sebep olan Jüstinyen Vebası gibi…

Salgın, çoğu kere kendinden kurtulabilenlerin hayatlarında önemli değişiklikleri de beraberinde getirdi. Miladî 300 yılı civarında, muharref Hıristiyanlığın pagan Roma’da yayılmasını sağlayan o idi. 1000 yıl sonra, aynı Hıristiyanlığın tartışmasız otoritesi Katolik Kilisesi’nin gücünü kıran ve iş gücüne vurduğu darbeyle feodal yapıyı alaşağı eden de yine bir salgındı. Sebeplerinden biri olacağı bir başka büyük yapı ise, insanlık tarihi için en utanç verici sahnelerinden sayılabilir: Sömürgecilik ve ucuz iş gücü demek olan sömürge köleleri!

İstila edilen topraklar az gelmeye başlayınca, ortaya çıkan hammadde bulma ve ticarette söz sahibi olma yarışı, Avrupalı devletlerin dikkatini, Basra Körfezi ve Kızıldeniz üzerine daha çok çekti. 19. asra gelindiğinde ise İngilizler Aden’e, Fransızlar Cezayir’e yerleşmiş, Süveyş Kanalı’nda söz sahibi olmuşlardı. Fakat bu faaliyetlerin orta yerinde “mahfuz” bir saha vardı: Hicaz.

Zamanla artan hacı sayısı ve ticarî hareketlilik, “büyük güçler”i bölgeyle daha yakından ilgilenmeye sevk edecekti. Ancak, Hicaz’a Hıristiyanların girmesi yasaktı. Ve salgın yine rolünü oynamaya başladı. Batılılar nezdinde kolera artık sadece bir salgın değil, Hicaz’a nüfuz edebilmek için bir Truva atıydı.

Detayları içinde bulacağınız derginiz, bu ay da dijital olarak sizlerle. İlaveten, yeni bir haberimiz daha var. Çamlıca Kitap Dijital Kütüphanem mobil uygulaması, çok yakında beta sürümüyle yayına başlıyor. Bize, yedikita.com.tr’den olduğu gibi bu yeni platformumuzdan da ulaşabilecek, daha iyi bir mobil okuma tecrübesi elde edebileceksiniz.

Okuma tercihi sizin; bizler hep yanınızdayız. İstifadeli okumalar dileriz.

HAZİRAN SAYIMIZIN TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir