Yakın Tarih

700 Yıllık Köprü Sular Altında

Anadolu’nun her köşesinde yer alan tarih hazinelerinden biri olan Görmel Köprüsü, nice depremleri, selleri görmüş, nice yükleri yılmadan sırtında taşımış ancak herhalde hiç bu kadar kaderine terk edilmemişti.

Ermenek’e yolunuz düşerse, Karşıyaka’ya geçerken asırlık Görmel Köprüsü’nün heybetini izlemenizi tavsiye ederim… diye başlamak isterdim cümleme, ancak şu anda bu köprü Ermenek Barajı’nın suları altında yok olmaya terk edildi…

Ermenek’ten Anamur’a, Gülnar’a, Silifke’ye ulaşan tarihî yol üzerinde bulunan Görmel Köprüsü, Ermenek Çayı (Göksu) üstünde kurulmuştur. Diğer adıyla Ala Köprü, Karamanoğulları devrinde, kanyon şeklindeki derin bir vadinin, iki yakasındaki iki büyük kaya üzerine inşa edilerek hizmete sunulmuştur. Köprü; sağlamlığı, zarafeti ve haşmetli görünüşü ile dünya üzerindeki kemerli taş köprülerin en güzellerinden biridir.

Kesme taşlardan, atnalı şeklinde biri büyük öbürü küçük olmak üzere iki kemerden meydana gelen köprünün uzunluğu 21 metre, eni 6 metre ve su seviyesinden yüksekliği 28 metredir.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Ocak (17. Sayı 2010) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir