Dünya Tarihi, Kültür Tarihi, Sanat Tarihi

Schwetzıngen Camii

Avrupa’da, bilhassa Alman prensliklerinde “Turquerie” yani bugünün tersine Müslüman kültürüne özenme modası vardı. Saksonya kralı kendisine Osmanlı’nın yeniçerilerini örnek alarak yeniçeri ocağı kurdururken Avrupalı asilzadeler Osmanlı sultanları gibi giyinmeye özen gösterirlerdi…

Bugün başta Almanya olmak üzere Avrupa`da irili ufaklı yüzlerce cami bulunuyor. Bu camiler bilhassa İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’ya giden Müslümanlar tarafından yapılmış. Almanya’da Müslümanlara ibadethane olarak yapılmış ilk caminin 1915 yılında Müslüman esirler için Wünsdorf’ta yapılan cami olduğu kabul edilmekte idi. Edilmekte idi diyoruz çünkü bu camiden bir buçuk asır önce Almanya’da yapılmış başka bir cami var. Zamanımızdan 230 sene önce inşa edilmiş bir cami; hem de iki minareli… Schwetzingen Camii, iki minaresi ve güzel mimarisiyle tarihin derinliklerinden gelen eserlerden biri.

Bir Zamanlar Avrupa’da Osmanlı Modası Vardı

Bu cami, Bavyera Dükü’nün sarayının bahçesinde 1776’dan itibaren yapımına başlanan “Türk Bahçesi/Parkı” (Jardin Turc/Türkischer Garten) projesinin bir parçasıdır. O devir Avrupa’sında, bilhassa Fransa ve Almanya’da “Turquerie” yani bugünün tersine Türk kültürüne özenme modası vardı. Türk kültüründen kastedilen Müslüman Osmanlı kültürüdür. Mesela Saksonya kralı kendisine Osmanlı’nın yeniçerilerini örnek alarak yeniçeri ocağı kurdurmuş. Diğer ülkelerde asilzadeler Osmanlı padişah ve sultanları gibi giyinmeye özen gösterirlermiş. Mozart’ın Türk Marşı veya Beethoven’in 9. Senfonisi’nin bir kısmında “Türkische Musik”lerin yer alması Mehter ve Osmanlı kültüründen aldıkları tesirle aynı döneme düşer.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Ocak  (29. Sayı 2011) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir