Osmanlı Tarihi, Dünya Tarihi

Onlar Bizi Hiç Yalnız Bırakmadılar

Osmanlı Devleti’nin birçok cephede düşmanla kanlı mücadeleler içine girdiği birinci dünya savaşı ve akabindeki kurtuluş savaşı sırasında İslam’ın bu son bayraktarından yardımlarını esirgemeyen dünya Müslümanları Balkan Savaşı’nda da din kardeşlerinin yanında olmuşlardı. Özellikle Hint Müslümanları Türk halkına yardım için her şeylerini geride bırakıp geldiler. Anadolu’yu kendi vatanları bilip, bu topraklar için şehit oldular…

Osmanlı Devleti’nin son döneminde, sınırları dışındaki Müslüman toplulukların sadece Birinci Dünya Savaşı ve akabindeki İstiklal Harbi’ne katkı yaptığı bilinir ama Balkan Savaşları’na yapılan katkı pek gün yüzüne çıkamamıştır. Halbuki Hindistan’dan Avustralya’ya, Çin’den Japonya’ya kadar Müslümanlar Birinci Balkan Savaşı’nda Osmanlı Devleti’ne değişik vesilelerle yardım sağlamışlardı. Savaş başlayınca İslam dünyasında derin bir üzüntü yaşanmış, Balkan ordularının İstanbul’a kadar yaklaşması büyük bir infiale yol açmıştır.

Balkan Savaşları’nda Osmanlı’ya yardım gönderenlerin başında Hindistan Müslümanları gelmekteydi. Burada bahse konu “Hindistan Müslümanları”, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan Pakistan ve Hindistan ile daha sonra Pakistan’dan ayrılan Bangladeş Müslümanlarıdır.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Mart (55. Sayı 2013) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir