Dünya Tarihi, Kültür Tarihi

Haydarpaşa’da Bir İngiliz Mezarlığı dost İngilizlerle düşman İngilizler aynı Mezarlıkta

Kırım Harbi sırasında Osmanlı’nın müttefiki olan İngilizlerin yaralılarının bakımına tahsis edilen hastane, hem Kırım Harbi yaralılarını ağırlaması, hem de burada modern hemşirelik mesleğinin temellerini atan Florance Nightingale’nin görev yapması nedeniyle dönemin Avrupa matbuatının ilgi odağı olacaktı…   

Araştırmacı Georges Young, diplomasinin ne değişken bir şey olduğunu ifade etmek için  “Haydarpaşa’da boğazları Ruslara kapamak için ölen İngiliz askerlerinin mezarları, Çanakkale’de ise boğazları Ruslara yardım için açmak isteyen İngiliz askerlerinin mezarları vardır” diyerek Osmanlı-İngiliz ilişkilerinin seyrine son derece ilginç bir gönderme yapar. Bu göndermeyi yaparken dile getirdiği Haydarpaşa’daki İngiliz Mezarlığı ise pek çok İstanbullu tarafından bilinmez.

İstanbul kozmopolit kimliği ile pek çok kültürü içinde barındıran bir şehir. Şehir Yahudi, Ermeni, Rum gibi Osmanlı tebaası olan gayrimüslimlere ait pek çok yapı ve mekânı içinde sakladığı gibi bir vesile ile buraya gelen, bir kısmı geçici kalan bir kısmı ise yerleşen değişik kesimlere ait hatıraları da barındırır. İşte Haydarpaşa’daki İngiliz Mezarlığı da bunlardan bir tanesidir.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Aralık (64. Sayı 2013) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir