Dünya Tarihi, Osmanlı Tarihi

Peygamber Efendimize Hakaret Piyesinde Diplomasi Başarısı

İlk olarak “Roland’ın Kızı” piyesi ile İslâm düşmanlığını ortaya koyan Fransız yazar Bornier, Fransa’da yeni bir hakaret piyesini oynatma izni almıştı. Bunun üzerine Paris sefirimiz Esad Paşa’nın teşebbüsleri sonucu, Fransa Maarif Nazırı tarafından, “oyunda bazı değişiklikler yapılarak” oynanması kararı alınmıştı. Ancak Sultan İkinci Abdülhamid bunu da kabul etmeyerek, oyunun kesinlikle oynanmamasını, oynanırsa bunun Türk-Fransız ilişkilerinin sonu olacağını bildirmişti…

Osmanlı Arşivi’nde ‘TS-Tİ’ 68 rumuzlu ve 68 no’lu dosyanın 12 numaralı Fihrist Defteri’nin 61. sayfasında şöyle yazmaktadır: “Hz. Muhammed Aleyhisselam Hazretleri’nin Nam-ı Kudsiyelerine Karşı Tertip Olunan Oyun’a Dair”. Dosyayı açınca bu oyunun Efendimiz (s.a.v.) aleyhine tertiplenen, İslâm düşmanlığı ve Haçlı kini ile sahneye konulan menfur oyunlardan biri olduğu kolayca anlaşılabilirdi.

Zaman zaman dünyanın farklı coğrafyalarında gündeme gelen bu oyunda; kimi zaman Hintli Salman Rüşti, kimi zaman Bangladeşli Teslime Nesrin başrolde kullanılmıştır. 2006 başlarında ise Avrupalı gazeteler Hazret-i Muhammed’e (s.a.v.) olan ‘Haçlı kinini’ bir kez daha ortaya çıkarmışlardı. Danimarka’da yayınlanan Jyllands-Posten gazetesi hayâsızca karikatürlerle Avrupa’da Peygamber Efendimiz’e yeni bir saldırı kampanyası başlatmıştı. Bu saldırı karşısında Müslümanların cılız tepkisi bile Avrupa medyasında tam bir Haçlı ittifakına sebep olmuştu. İsveç’in Nerikes Allehanda gazetesi, İzlanda’nın günlük DV adlı bulvar gazetesi, Almanya’nın malum günlük gazetelerinden Die Welt, Fransa’da yayınlanan France Soir, hatta Meksika’da yayınlanan La Cronica gazeteleri bu hayâsız karikatürleri tekrar tekrar yayınlayarak bu Haçlı kampanyasına katılmışlardı. Son günlerde Müslümanlara ve Peygamber Efendimiz’e hakaretler edilen bir film ve yeni karikatürlerle de bu Haçlı kini zirveye ulaşmış bulunuyor.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi 51. sayısından (Kasım 2012) okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir