Osmanlı Tarihi, Sanat Tarihi

Tarihi Bir Miras Nasıl Yok Oldu?

Tarihten geleceğe kalan kıymetler milletlerin hafızasıdır. Bu kıymetler yok olursa hafıza da yok olur.

Sultan Dördüncü Murad Han’a ait çok kıymetli tarihî eserler Topkapı Sarayı’ndan çıkartılmış ve bir tiyatro oyunu sırasında sergilenmek üzere başka bir mekana götürülmüştü.

Osmanlı mirasından Sultan Dördüncü Murad Han’a (1623-1640) ait bazı eşyalar bir tiyatro oyunu için müzeden çıkartılmış ve tiyatronun oynandığı İstanbul Kültür Sarayı’na götürülmüş, buranın yanması üzerine bu eşyalar da yanıp kül olmuştur. Zamanın idaresi tarafından Topkapı Sarayı Müzesi’nden dışarıya çıkartılmasına izin verilen bu eserler maalesef büyük bir ihmal yüzünden yok olup gitmiştir. Zamanın basınında “Bir Sanat Hazinesi Kül Oldu” şeklinde verilen haberde aslında kül olan sadece bir sanat hazinesi değil, aynı zamanda bir milletin hafızasıdır.

Sultan Dördüncü Murad Han hakkında oynatılan “IV. Murat” isimli tiyatro için ki, bu oyunun metni tarihi bilgilere çok aykırıydı. Padişahın Topkapı Sarayı’ndan İstanbul Kültür Sarayı’na (Taksim) getirilen ve burada bir salonda teşhir edilen bu şahsî eşyaları 27 Kasım 1970 Cuma günü İstanbul Kültür Sarayı’nda çıkan bir yangında kül olur gider.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Ekim (14. Sayı 2009) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir