Osmanlı Tarihi

Çanakkale’de “Kimliğini Kaybeden” Tabya

Çanakkale Deniz Savaşları’nda İngiliz Savaş Kruvazörleri “Agamemnon” ile “Vengeance”ı vuran ve Almanların Çanakkale Savaşları’nda ilk subay kaybını verdikleri Orhaniye Tabyası’nın inşa kitabesi çalınmıştır…

Çanakkale Savaşları sırasında kıyı bataryaları, Prusya Deniz Binbaşısı, Türk Topçu Albayı (daha sonra Tümgeneral) ve 8. Sahra Ağır Obüs Alayı Komutanı Heinrich Wehrle’nin komutası altındaydı.Wehrle’nin mevzilendiği Erenköy mevkiinde, Türk sahil bataryalarının ana rasad merkezi vardı. Boğaz’ın girişi ile iç kısımların tahkimatları arasında bulunan (Erenköy-Karanlık Limanı) tepelere, 8. Sahra Ağır Obüs Bataryası mevzilendirilmişti.18 Şubat 1915’te, Tümgeneral İsmail Enver Paşa ile Sahiller MüfettişiTürk Boğazları Müstahkem Mevkii Komutanı Prusya Koramirali (Türk Mareşali) Ernst Adolf Julius Guido von Usedom, “Protzer” vapuruyla, Tümgeneral Erich Paul Weber ise, “Yörük” vapuruyla Çanakkale’ye geldiler.

Müttefikler tarafından Boğaz’a ikinci taarruz tarihi, 19 Şubat 1915 olarak belirlenmişti. Bu saldırı öncesi düşman; Deniz Tümeni 10.000, Anzac Kolordusu 36.000 ve Fransız Tümeni de 18.000 olmak üzere, toplam 64.000 kişilik kuvvete ulaşmıştır.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Ağustos (48. Sayı 2012) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir