Tecrübe Konuşuyor, Manşet, Röportajlar

“Şifahî Değil, Kitabî Millet Olalım”

Kültür-sanat çevrelerince çok iyi tanınan Süheyl Ünver’in kızı Gülbün Mesara Hanım’la babası, aile hayatları, yetiştikleri muhit ve tezyinî sanatlar üzerine hasbihal ettik…

Meşhur bir kültürsanat insanının kızısınız. Aileniz, çocukluğunuz, gençliğiniz ve eğitim öğretim hayatınızı kısaca anlatır mısınız?

Tahmin edebileceğiniz gibi çok aydın bir ailenin içinde yetiştim ama babamın mesleği ve sanat hayatına dair bilgilenmem, büyümeye başladığım yıllarda gerçekleşmişti. Ben küçücük bir kızken bile, kendi çalışma odasında bana verdiği dolaba koyduğum ve benim adıma imzaladığı kitaplarla birlikte, daha o yıllarda küçücük bir kitaplığa sahip olmuştum.

Kadıköy-Mühürdar’da aile apartmanında doğduk, büyüdük ve okullarımızı orada tamamladık. Ben Üsküdar Amerikan Kız Lisesi mezunuyum. Ağabeyim Aydın Ünver ise Saint Joseph’te okudu, sonra da Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. 1958’de New York’ta Columbia Üniversitesi’nde ziyaretçi profesör olarak görev alan babamla birlikte ailece Amerika’ya gittik. O dönemde ben ailenin tercümanı durumundaydım. Böylece babamın çeşitli ziyaretlerine ve kültürel toplantılarına ben de bir şekilde katılmış oluyordum. Haliyle o zamanlar klasik sanatlarımız hakkında ciddi bir fikrim ve bilgim yoktu.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi 93. sayısından (Mayıs 2016) okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir