Dünya Tarihi, Kapak, Osmanlı Tarihi

Şanlı Plevne Müdafaası ve Gazi Osman Paşa

Ruslar, Tuna’yı aştıktan sonra Plevne’ye geldiler.  Kolaylıkla galip olacaklarını ve süratle İstanbul önlerine varacaklarını ümit ediyorlardı. Osman Paşa’nın kahramanca savunması onları hayal kırıklığına uğratmıştı…

Tarihimize 93 Harbi olarak geçen Osmanlı-Rus Savaşı başladığında (1877) Osman Paşa Vidin ve Rahova bölgelerinin korunmasıyla görevliydi. Rusların Berkofça Dağları’nı aşmaya başlamasından sonra Osman Paşa’ya Plevne’ye hareket emri verildi. Osman Paşa askeriyle beraber Vidin’den hareket edip 150 km’lik yolu zor şartlar altında tamamlayarak Plevne’ye ulaştı. Rus kuvvetlerinin elinde bulunan şehri ele geçirip savunma için gerekli tedbirleri aldı.

Haziran ayı sonunda Ruslar Tuna’yı aştıktan sonra Plevne’ye geldiler. Ruslar, kolaylıkla galip olacaklarını ve süratle İstanbul önlerine varacaklarını ümit ederek 20 Temmuz 1877’de şehre saldırdılar. Fakat Osman Paşa’nın Plevne’yi kahramanca savunması onları hayal kırıklığına uğratmıştı.

Osman Paşa, Rusların bu ilk saldırısını şanlı askeriyle karşı taarruza geçerek bertaraf etti. I. Plevne Muharebesi olarak tarihe geçen bu kanlı muharebe, 93 Harbi’nde Rusların Rumeli cephesinde aldıkları ilk darbe oldu. Bu muharebeden sonra Osman Paşa müdâfaa hattını kuvvetlendirerek etraftan takviyelerle asker sayısını 20 bine çıkarmıştı. Ruslar mağlubiyetten on gün sonra takviye kuvvet sağlayarak 32 bin askerle tekrar hücuma geçtiler.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Ağustos (11. Sayı 2009) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir