Manşet, Röportajlar, Tecrübe Konuşuyor

“Emeklilik Eşittir Atalet Değildir, Olamaz”

En büyük tutkusu Türkçe olan Prof. Dr. Recep Toparlı iki dakikası bile eşit olmamak için çalıştığını söylüyor ve bu düşünce yapısını gençlere aşılamanın lüzumundan bahsediyor. Kendine daima çalışacak bir şeyler bulan hoca, bir defasında Türkçe Sözlük’te yer alan renkleri araştırmış ve bunların 200’ün üzerinde olduğunu tespit etmiş.

Türk Dili üzerine büyük hizmetlerinizin olduğu ve hâlâ da devam ettiği aşikâr. Hem yazarak hem de okutarak Türkçeye hizmet ediyorsunuz. Meslekî anlamda özellikleriniz ve çalışma prensipleriniz nelerdir?

En önemlisi, mesleğini sevmek. Türkçeyi sevmek. İnsan mesleğini sevmediği müddetçe başarılı olamaz. Tabii prensip olarak; insanın belli bir program dâhilinde çalışması, birkaç meseleyle birden değil, yalnızca bir meseleyle uğraşması, her konuya ayrı ayrı vakit ayırması, sosyal hayata vakit ayırması vb. şeyler de önemli. Çok dikkatli bir program yapılması gerekiyor. Ben, kelimelere karşı çok tutkuluyumdur. TDK’nın şu anki sözlüğünde 120 bin kelime vardır. O 120 bin kelimeyi, yüzde on bir yanılma payıyla, bu kelime var mı yok mu diye sorulduğunda bilirim. Ayrıca dilimize Arapça ve Farsçadan gelen bütün kelimelerin Arap harfleriyle yazımını bilirim. Tabii bu 40-50 yılın eseri. Bunun en büyük amili de Türkçeye olan sevgim. Türkçe çok büyük ve zengin bir dildir. Ben bu zenginliği ortaya çıkarmak için çalışıyorum.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi 95. sayısından (Temmuz 2016) okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir