Kültür Tarihi

Suların Efendisi Zemzem ve Zemzem Kapları

İlk olarak, dört bin yıl önce Hz. İsmail’in ayaklarının dibinden yeryüzüne çıkan zemzem, hacılar vasıtasıyla dünyanın heryerine ulaştırılan tek su ve en güzel hediyedir. Zemzemin taşındığı ve misafirlere ikram edildiği kaplar da ona verilen değerin en güzel tezahürleridir…

Zemzem günümüzden dört bin yıl kadar önce ilk defa Kâbe yakınlarında Hz. Hacer ve oğlu Hz. İsmail devrinde ortaya çıkmıştır. Zemzemin tarihçesi, Hz. İbrahim Aleyhisselâmın hanımı Hz. Hacer’i ve yeni doğan oğlu Hz. İsmail’i, o dönemde henüz kimsenin yaşamadığı ıssız ve kurak bir çöl olan ve yeryüzünde inşa edilen ilk mescid olan Kâbe-i Muazzama yakınlarında, yanlarında kendilerine belli bir süre yetecek kadar su ve yiyecekle bırakmasıyla başladı.

Su ve yiyecekleri bittiği zaman Hz. Hacer, çaresiz bir şekilde su bulmak için Safa ve Merve tepeleri arasında koşarken, Hz. İsmail’in ayaklarının dibinden ilk olarak çıkmaya başlamıştı zemzem. Hz. Hacer zemzemi ilk gördüğünde heyecanla suyun akıp gitmemesi için “Zem, Zem” yani, “dur, akma” deyip hem su kaplarını doldurmuş hem de kaybolmaması ve etrafa dağılmaması için kumdan bir hazne yaparak sınırlandırmıştır.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi 85. sayısından (Eylül 2015) okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir