Manşet, Dünya Tarihi, Osmanlı Tarihi

Müttefik İmparator İstanbul’da

Takvimler Mayıs 1918’i gösterdiğinde Osmanlı ülkesinin ağır misafirleri vardı. Bu misafirler Galiçya Cephesi’ne yollanan Osmanlı askerlerine teşekküren ziyarete gelen Avusturya-Macaristan’ın son İmparatoru Karl ve eşi Zita’ydı…

Birinci Cihan Harbi’nin bütün şiddetiyle devam ettiği sıralarda Galiçya Cephesi’nde, Avusturya’yla birlikte Ruslara karşı mücadele eden Türk birliklerinin kumandasını evvelâ Miralay Yakup Şevki Bey, sonrasında ise Cevat (Çobanlı) Paşa yapmıştı. Buraya gönderilen 15. Kolordu’nun mevcudu; 595’i subay 32 bin kişi civarındaydı. Avusturya ve Osmanlı askerleri evvelâ çeşitli başarılar göstermişse de savaşın galibi Ruslar oldu. Üstelik 120 bin esir almışlardı. Kendileri de 40 bin esir ve 324 bin asker yitirdiler.

Savaş devam ederken Avusturya-Macaristan imparatoru ve eşinin 1917 yılı sonlarına doğru bir İstanbul ziyareti planlanmış ama savaş sebebiyle yaşanan birtakım olumsuzluklar yüzünden bu ziyaret ertelenmişti. Nihayet İstanbul’daki Avusturya-Macaristan büyükelçiliğine, ziyaretin Mayıs 1918’de gerçekleşeceği bilgisi verildi. 17 Mayıs 1918 günü başkent Viyana’dan hareket eden özel tren, müttefik Bulgaristan’a da uğrayıp Edirne’ye ulaştı. Türk gazeteleri, bu önemli ziyareti yazı ve fotoğraflarla okuyucularına hemen duyurmuştu.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi 93. sayısından (Mayıs 2016) okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir