Kültür Tarihi, Manşet, Osmanlı Tarihi

Muhammed Alexander Russell Webb

Yıllar süren çileli ve meraklı bir arayışın ardından yaşı kemale erdiği demde İslâm’la müşerref olan Amerikalı Muhammed Webb, ABD’nin ilk beyaz Müslümanıydı…

1890’larda nüfusu 65 milyon civarındaki Amerika’da biri, Hıristiyanlığı terk edip din olarak İslâm’ı seçtiğini ve kendi memleketinde “İslâm misyonerliği” yapacağını söyledi. Hadise, hem vatandaşı olduğu ülke insanları hem de dünyanın sair beldelerindeki Müslümanlar için elbette dikkat çekiciydi. Zira bu isim ABD’de İslâm’ı kabul eden ilk din kardeşimiz değildi sadece; aynı zamanda kendi vatandaşlarını da İslâm’a davet eden öncü bir aktivistti.

ABD vatandaşı olan Muhammed Alexander Russell Webb (9 Kasım 1846 New York- 1 Ekim 1916 New Jersey) kısaca özetlenecek olursa gazeteci-yazar, yayıncı ve 1887-92 yılları arasında Amerika’nın Filipinler konsolosluğu yapmış önemli bir diplomattı. Babası A. Nelson Webb devrinin önemli gazetecilerindendi ve muhtemelen bu durum oğlunun da bu sektörde elde ettiği başarılarda önemli bir rol oynadı.

İlk ve orta öğrenimini sırasıyla Massachusetts ve New York’ta tamamladı. Unionville Republican isimli gazetede editör oldu. Gazetecilikteki kabiliyeti kısa sürede fark edilince Missouri’de yayınlanan St. Joseph Gazetta’nın şehir editörlüğü teklif edildi. Missouri Morning Journal’ın yardımcı editörü ve ardından Missouri Republican isimli gazetenin editörlerinden biri oldu. Zikredilen bu son yayın, ikinci en eski ve devrinin bir numaralı gazetesiydi. Missouri Republican gazetesi için çalışıyorken Eylül 1887’de Amerikan Başkanı Cleveland tarafından Filipinler’in başkenti Manila’ya konsolos tayin edildi.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi 98. sayısından (Ekim 2016) okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

  1. Helal olsun adama bende onu Kadir Mısıroglunun Amerika’da Zenci Müslümanlık Hareketi adlı eserinde tanıdım W.D. Fard’ttan sonra benim icin Alexandır Rasıldır.Bol bol kitap okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir