Dünya Tarihi, Kültür Tarihi, Osmanlı Tarihi, Teknoloji Tarihi

Mostar Köprüsü

Rumeli coğrafyasının en önemli nehirlerinden olan Neretva Nehri üzerine birçok köprü yapılmıştır. Bu nehir üzerindeki köprülerden Konjic, Drina ve Mostar’ın hikayeleri ve kaderleri birbirine çok benzemektedir. Ama hiçbir köprü üzerinde, Mostar Köprüsü kadar  durulmamıştır. Bu köprüyü kimin yaptığı meselesi de eskiden beri tartışıla gelmiştir. Asırlardan beri yazarların ve gezginlerin ilgisini çekmeye devam eden köprü acaba ilk defa ne zaman ve kim tarafından inşa olunmuştur?

“Nehirler ayırır, köprüler birleştirir” demişler. Osmanlılar da asırlar boyunca üç kıtada ve özellikle de Rumeli topraklarındaki nehirlerin üzerine mutlaka birer köprü inşa etmişlerdir. Böylece bütün Rumeli köprülerle süslenmiş ve nehirlerin ayırdığı bu şehirlerde köprüler, dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesine vesile olmuştur.

Rumeli coğrafyasının en önemli nehirlerinden olan Neretva Nehri üzerine de birçok köprü yapılmıştır. Bu nehir üzerindeki köprülerden en mühimleri olan Konjic, Drina ve Mostar’ın hikayeleri ve kaderleri birbirine çok benzemektedir. Ama hiç bir köprü üzerinde, Mostar Köprüsü kadar durulmamıştır. Bu köprüyü kimin yaptığı meselesi de eskiden beri tartışıla gelmiştir. Asırlardan beri yazarların ve gezginlerin ilgisini çekmeye devam eden köprü acaba ilk defa ne zaman ve kim tarafından inşa olunmuştur?

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Ağustos  (24. Sayı 2010) sayısından okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir