Osmanlı Tarihi, Kültür Tarihi

SULTAN BİRİNCİ MURAD HAN’IN ANNESİ NİLÜFER HATUN

Osmanlı padişah annelerinin üçüncüsü, Yarhisar tekfurunun kızı, Orhan Gazi’nin hanımı, Sultan Birinci Murad Han ve Süleyman Paşa’nın annesi Nilüfer Hatun’dur…

NİLÜFER HATUN ORHAN GAZİ’NİN HANIMI OLUYOR

Osman Gazi’nin kısa zamanda büyük ilerleme kaydetmesi Bizans-Rum tekfurlarını tedirgin etmeye başlamıştı. Bizans tekfurları Osman Gazi ile hangi savaşta karşı karşıya gelseler yenilip perişan oluyorlardı. Osman Gazi’yi muharebe meydanında yenemeyeceklerini anlayan tekfurlar, bu sefer onu hile ile öldürmek için harekete geçtiler (1289)

Bizanslı tekfurların bu kin ve hilelerini, Osman Gazi’nin arkadaşı Harmankaya tekfuru Köse Mihal biliyor ve aralarında hakemlik yapmak istiyordu. Kızının evlenmesi bahanesiyle komşu tekfurları ve Osman Gazi’yi düğüne davet etti. Fakat Bizans tekfurları barışmak şöyle dursun, bunu fırsat bilerek düğünde Osman Gazi’yi öldürmek istediler, fakat muvaffak olamadılar.

Ancak, bu hilelerinden de vazgeçmediler. Bu defa Yarhisar tekfurunun kızıyla evlenecek olan Bilecik tekfurunun düğününde öldürmeyi planladılar. Osman Gazi’yi davet etme işini de Harmankaya Tekfuru Köse Mihal’e verdiler.

Köse Mihal görünüşte onların yanında idiyse de Osman Gazi’nin arkadaşı olması sebebiyle, tertiplenen ikinci bir suikastı ona haber verdi ve Osman Gazi bazı tedbirler aldı. Düğün hediyesi olarak Bilecik tekfuruna bir kuzu sürüsü gönderdi.

Yazının devamını Yedikıta Dergisi Ekim (74. Sayı 2014) sayısından okuyabilirsiniz.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir