Kültür Tarihi, Osmanlı Tarihi

Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku

Tanzimat Fermanı’nın ilanı (1839) ve fermanın hukuk alanında yenilikler yapılmasını gerektirmesiyle Osmanlı Devleti’nde yeni kanunlara ihtiyaç duyulmuştu. Klasik fıkıh, zamanın doğurduğu ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlenerek kanunlaştırılmıştı. Bu noktada, ceza hükümlerine Mecelle’de açık şekilde yer verilmemiş olduğu düşüncesi pek doğru sayılmaz…

Mecelle” denince aklımıza, Hanefî Mezhebi üzerine tedvin olunan ve akid hukuku, kefâlet hukuku, şirketler hukuku gibi şahısların kendi aralarındaki muamelat hukuku mevzularının (güncel tabiriyle özel hukuk ilişkilerinin) düzenlendiği bir Osmanlı Kanunu gelir. Buna karşın, ceza hükümlerine Mecelle’de sarih şekilde yer verilmemiş olduğu söylenmektedir. Ancak bu tesbit tam manasıyla hakikati ifade etmemektedir. Zira Mecelle’nin başında yer alan 100 maddelik “Kavâid-i Külliye” (Genel Hükümler), ceza ve ceza muhakemesinin temelini oluşturan prensipleri de içermektedir. Dolayısıyla, Mecelle’yi okumak demek, bir ceza hukukçusu için de ufkunu genişletmek demektir. Önümüzdeki çalışmada, Kavâid-i Külliye’nin ceza hukukuna yansıması ile alâkalı birkaç misal vermeye çalışacağız.

 

Yazının devamını Yedikıta Dergisi 50. sayısından (Ekim 2012) okuyabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

18 Yorum

 1. Selamün Aleyküm Sayın Yedikıta Dergisi Yetkilisi Kardeşim!

  Konya Adliyesinde Hakım aynı zamanda Hukukçu Akademisyenim. Ahmet Cevdet Paşa ve 1858 Tarihli Osmanlı Ceza Kanunu ile ilgili bir Makale Yazıyorum. Yedikıta Derginizin 50. Sayı Ekim 2012 Sayıda Prof.Dr. Osman İsfen Hocanın Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku isimli makaleye ihtiyacım var: İnternette bu sayının satışını bulamadım. Bu sayı elinizde varsa satın almak istiyorum. Satışta değilse mümkünse bana PDF olarak gönderebilirmisiz?
  Teşekkür eder, selam ve saygılarımı sunarım
  Dr. Zeki YILDIRIM

  1. Hocam, as. arkadaşlarımız mail adresinize belirttiğiniz makaleyi ulaştıracaklar. Selamlar.

   1. İslami İlimler öğrencisiyim Mecelle ile ilgili bitirme ödevi yapıyorum. Yedikıta Derginizin 50. Sayı Ekim 2012 Sayıda Prof.Dr. Osman İsfen Hocanın Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku isimli makaleye ihtiyacım var. Eğer mümkün ise gönderme şansınız var mı?

    1. Değerli okurumuz ilgili arkadaşımıza talebinizi ilettik. En kısa zamanda makale mailinize iletilecektir.

 2. “Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku” isimli makalenize ulaşma imkanımız nasıl olabilir acaba bilgilendirirseniz sevinirim, kolay gelsin, saygılar.

 3. Merhaba, bana Osman İsfen hocanın Mecellenin Kavaid-i Külliyesinde Ceza hukuku isimli makalesi lazım. Gönderme gibi bir imkanınız var mı?

 4. Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku
  PROF. DR. OSMAN İSFEN konulu dergiye nasıl ulaşabilirim çok acil

 5. Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku
  PROF. DR. OSMAN İSFEN konulu dergiye nasıl ulaşabilirim çok acilll

 6. Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku
  PROF. DR. OSMAN İSFEN konulu dergiye nasıl ulaşabilirim çok acil lütfen

 7. “Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku” isimli makalenize ulaşma imkanımız nasıl olabilir acaba bilgilendirirseniz sevinirim, kolay gelsin, saygılar.

 8. Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku” isimli makalenize ulaşma imkanımız nasıl olabilir acaba bilgilendirirseniz sevinirim, kolay gelsin, saygılar

  1. Talep edilen makale mailinize gönderilmiştir. İyi ve istifadeli okumalar dileriz…

 9. Hayırlı günler Mecelle’nin Kavâid-i Külliyesi’nde Ceza Hukuku isimli makalenize nasıl erişim sağlayabilirim acaba ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 10. Bu makaleyi bana da gönderebilirmisiniz rica etsem. Yüksek lisans çalışmalarım için ihtiyacım var da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir