Gezi, Keşfet, Osmanlı Tarihi

Mimar Sinan’ın 7 Şaheseri

“Dünya durdukça, eserlerimi gören aklıselim sahiplerinin, çabamın ciddiyetini göz önünde bulundurarak bana insaf ile bakacaklarını ve beni hayırlı dualarla anacaklarını umarım, inşaallah.” Mimar Sinan’ın asırlar önce dile getirdiği bu temennisi asırlara meydan okuyan yüzlerce eserini hayretle seyredenler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu büyük ustanın 428. vefat yıldönümünde (9 Nisan 1588) şaheserlerinden 7 tanesini sizler için derledik…

1. Süleymaniye Külliyesi

1

Mimar Sinan’ın İstanbul’a en büyük hediyesi hiç şüphesiz Süleymaniye Külliyesi’dir. Süleymaniye Camii ise, adeta küçük bir şehir olan bu külliyenin baştacı. Kanuni Sultan Süleyman’ın ihtişamına yaraşır bir şekilde inşa edilen caminin dört minaresi, sultanın İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü padişah olduğuna işaret ederken, on şerefe de Osmanlı Devleti’nin onuncu padişahı olduğunu göstermektedir. Külliye, bânîsi ve mimarının türbelerine de ev sahipliği yapıyor.

2.Selimiye Camii

2

Büyük ustanın “ustalık eseri”, Edirne’nin siluetini süslemekte. Mimar Sinan’ın, en az sütun ile en geniş mekânı elde etme çabalarının zirvesi olarak gösterilen Selimiye Camii; Süleymaniye dâhil bütün sultan camilerini ve Ayasofya’yı gerilerde bırakarak bu özelliğiyle dünya sanat tarihine geçmiştir.

3.Drina Köprüsü

3

Dünya coğrafyasında da birçok şahesere imza atan Mimar Sinan’ın Balkanlarda Türk mimarisinin asalet ve güzelliğini gözler önüne seren nadide eserlerindendir Drina Köprüsü. Köprü geçmişte Vişegrad veya bânîsi Sokullu Mehmed Paşa’nın isimleriyle anılsa da 1960’tan sonra Yugoslav yazar Ivo Andriç’in romanı sebebiyle, altından geçen akarsuyun adıyla şöhret bulmuştur.

4.Şam Süleymaniye Camii

4

Zamanla külliye halini alan Şam Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan tarafından şehre kazandırılmıştır. Cami ve külliyenin Türkler açısından önemi ise Osmanlı hanedanının son padişahı Sultan Altıncı Mehmed Vahdeddin’in cami haziresinde medfun olmasıdır.

5.Moğlova Kemeri

5

İstanbul’un su sıkıntısını çözmek maksadıyla Mimar Sinan tarafından yapılan Moğlova Su Kemeri dünya su mimarisinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Alibey Deresi üzerinde bulunan kemerin günümüzde de aynı maksatla kullanılması, Mimar Sinan’ın dehasını ve ileri görüşlülüğünü gözler önüne serer.

6.Şemsi Paşa(Kuşkonmaz) Camii

6

‘En küçük Sinan yapısı’ olarak bilinen Şemsi Paşa Camii, aynı zamanda medrese (darülhadis) ve türbeden meydana gelen küçük bir külliyedir. Mimar Sinan bu camiyi hem kuzey-güney rüzgârlarının kesiştiği yerde inşa etmiş hem de deniz tarafındaki kısmının altında biraz boşluk bıraktırmıştır ki buraya çarpan dalgaların sesi, kuşların camiye konmasına mani olmaktadır. Bu yüzden cami, bânîsi Şemsi Ahmed Paşa’nın adıyla değil de Kuşkonmaz Camii ismiyle meşhurdur.

7.İkinci Selim Türbesi

7

Sultan II. Selim’in emriyle Mimar Sinan tarafından esaslı bir tamirattan geçirilen ve yıkılmaktan kurtulan Ayasofya, eklenen minarelerle yeniden düzenlenerek, yanı başına sultanın türbesinin de yapıldığı bir saltanat camisi haline gelmiştir. Mimar Sinan’ın yaptığı en ihtişamlı türbelerden olan İkinci Selim Türbesi içinde sultan ile birlikte hanımı Nurbanu ve kızları Gevherhan ve İsmihan Sultanlar da yatmaktadır.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.