Keşfet, Osmanlı Tarihi

7 Soruda “Sarıkamış” Gerçeği

Osmanlı tarihinin en acı sayfalarından birisi hiç şüphesiz Sarıkamış Harekâtı’dır. 22 Aralık 1914’te başlayıp bitiş tarihi ve kayıplarımız konusunda muhtelif görüşlerin olduğu harekât yaklaşık 3 hafta sürmüş ve Osmanlı Devleti açısından ağır kayıplarla sonlanmıştır. Sarıkamış Harekâtı hakkında 3 yıl boyunca hiçbir bilgi paylaşılmamıştır.

 1. Neden Sarıkamış?

1

Sarıkamış, 93 Harbi’yle Ruslara savaş tazminatı olarak bırakılan üç yerden biriydi. (Diğer ikisi Ardahan ve Batum’dur) Yani, savaşın çıktığı tarihte 36 yıldır Rus toprağı idi. Sarıkamış, o tarihlerde 4 bin küsur mevcutlu, iki avcı taburu bulunan küçük bir kasabaydı. Ama diğer taraftan Rusların silah, cephane, gıda, yiyecek vs. ile dolu çok önemli bir askerî lojistik merkeziydi. Hedefin Sarıkamış olmasının en önemli sebebi bu idi.

 2. Sarıkamış Ruslar İçin Neden Önemliydi?

2

Sarıkamış, Rusların Osmanlı coğrafyasındaki son toprağı idi. Daha da önemlisi Ruslar, Tiflis’ten kaldırdıkları bir treni Sarıkamış’a kadar getirebiliyorlardı. Bu da çok kolay ulaştırılabilen ve bol miktarda lojistik demek oluyordu.

 3. Osmanlı Devleti Sarıkamış’a Hiç Destek Göndermedi mi?

3

Harekâttan 45 gün önce, 6 Kasım 1914 günü İstanbul’dan içinde 3 bin asker, 2 tayyare, askerî mühimmat, gıda ve kışlık giysi bulunan 3 gemi yola çıkmıştı. Fakat harekâtın seyrini değiştirebilecek Bezm-i Âlem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa isimli bu yük gemileri, Zonguldak’ı bombalayıp üslerine dönen Rus donanmasınca bombalanarak batırılmıştır.

 4. Sarıkamış Alınabilseydi Ne Olurdu?

4

Sarıkamış alınabilirse, 4 gün içinde Sarıkamış’a girilecek ve bütün sıkıntılar bitecek, yiyecek, kışlık giyecek ve cephaneye kavuşulacak deniyordu. Hatta 16 Aralık’ta, Enver Paşa askerlere konuşurken, “Her imkân ve refah ileride sizi bekliyor. Gidin alın ve rahata erin” diyordu.

Sarıkamış alınınca Tiflis’e kadar uzanan demiryolu hattı da ele geçecek ve ileri harekât için çok büyük faydaları olacaktı. Böylelikle bütün Kafkasya’nın kapısı açılır zannediyorlardı. Ama maalesef hesaplar tutmadı.

 5. Ağıtlar, Sarıkamış’ın Acısını Dindirir mi?

5

Ağıtlar yalan söylemez denir. Yemen’e giden gelmemiştir, Çanakkale’de kahramanlarımız daha ölmeden mezara girmişlerdir. Sarıkamış için söylenenler de benzer hakikatleri yansıtıyor:

 Allahüekber Kars’ın dağı
Mübarek şehit yatağı
Allahüekber’de söndü
Doksan bin evin ocağı…

***

Çadırlar dağa kuruldu
Hücum borusu vuruldu
Sarıkamış’ın uğruna
Doksan bin fidan kırıldı

 6. Sarıkamış Hakkındaki Gerçekler Halktan Nasıl Gizlendi?

6

Harekât büyük bir hezimetle sonuçlanmıştır. Kalan az sayıda askerle çekilen ve savaşla ilgili yayın yasağı koyan Enver Paşa ise zafer kazanmış gibi İstanbul’a dönmüştür. Halk, Sarıkamış gerçeğini ancak 3 yıl sonra öğrenmiştir.

 7. Sarıkamış’ın Son Esiri Nerede?

7

Sarıkamış’ta Ruslar tarafından esir alınıp ve hala Rusya’da esaret altında duran bir alay sancağımız var. Şu an Moskova tarih müzesinde sergilenen sancağımız esaret günlerinin bitmesini bekliyor. Bu gerçek ilk kez Yedikıta Dergisi’nde yayınlanmıştır. (Sayı 88)

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

 1. Bir kez daha tarihi gerçekleri sizlerden öğrenmiş bulunmaktayız. Teşekkürler Yedikıta.

 2. Gerçekler bunca yıl saklandı ve hala saklanıyor.Tüm emeği geçenlere teşekkür….

 3. Bu gerçekler ortaya çıktıkça bu gerçekleri saklayanların gerçekten yatacak yerleri yok. YEDİKITA her zamanki gibiçok farklı sın

 4. Tarih Öğrenmenin Farzıyyetini giederen sizlere teşekkürü bir borç biliyorum. Allah sizlerden razı olsun kardeşlerim.

 5. Çanakkaleye , şehitliklere kac yıl sokmadı halkını o zamanın hükümeti , insanlar unutsun geçmişini diye mi ? devlet oradaki halka izin verdi bütün topu tüfegi satabilirsiniz diye , gezenler bilir ki kalanlar hep büyük parcalar , ya hersey olduğu yerde dursaydı ne olurdu ? DÜNYANIN EN BÜYÜK AÇIK HAVA MÜZESİ …

  inşallah bu toplum er yada geç bütün gerçekleri öğrenecek

 6. Sarıkamış gerçeğini ilk defa öğreniyorum. Siz gerçekleri yazmaya
  devam edin biz de okuyup öğrenmeye. Emeğinize sağlık

 7. Tarih öğreniyoruz. Niçin saklanır bilmem ki artık yedikita dan ve Derin Tarih ten tarihimizi öğrenmeye başladık sukur

  1. Niçin saklancak,osmanlıdan sora başımıza gelen yahudi idareciler,bize ne kadar kazık atan idareciler varsa hepsi kahraman olarak bize yutturuldu,ne zaman yanlışları ortaya çıkcak olsa hemen halka geçici bi kıyak,tıpkı 2016 yılında 100 tl zam 6 ay boyunca konuşuldu,ama intikamları ağır oldu,400 tl olan otomobil sigortası 1600 tl oldu,yani verilen zam bir kalemde halktan geri alındı,misaller kıyamete kadar yazmakla bitmezya Mevla yardımdımcımız olsun.

 8. YEDİKITA OKUYALIM YEDİ KITAYA HAKİM OLALIM.OSMANLI ECDADIMIZIN EVLATLARI GEÇMİŞİMİZİ ÖĞRENİP GELECEĞİMİZE IŞIK TUTALIM….

 9. Bu tarihi olayları sesli ve görsel olarak anlatan Cd ler hazırlansa çok iyi olur kanaatindeyim. Belgelerle sesli anlatım belgeseli hazırlanabilir.. Emeği geçen tüm arkadaşiarımızın eline sağlık

 10. Bu tarihi olayları sesli ve görsel olarak anlatan Cd ler hazırlansa çok iyi olur kanaatindeyim. ir.. Emeği geçen tüm arkadaşiarımızın eline sağlık

 11. Gerçekleri, gerçek tarihimizi değerli derginiz’den öğreniyoruz. bu yeterli değil başka yollarla’da gerçekleri anlatmanız lazım. emeği geçenlere Teşekkür ediyorum.

 12. YEDİ KITANIN BUKADAR GERÇEK YÜZÜNÜ OKUYUP ANLAYIP MANEVİ HAZZI TATTIKDAN SONRA HALA EN AZ 10 KİŞİYİDE ABONE YAMMADIYSANIZ SÖZÜ VİCDANINIZA……. BIRAKIYORUM SEVGİLİ OKURLAR

 13. BİZE GERÇEĞİ ÖĞRETTİĞİNİZ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER… OKULLARDA TARİH DİYE BİZE ÖĞRETİLENLERİ DELETE YAPTIK.

 14. Yedikıta emeğinize sağlık. Hakkınızı helâl edin sağlam kaynak sağlam bilgi olunca bilgi kirliliğinin önünü kapatmış oluyorsunuz. Teşekkürler

 15. Yedikıta dergimizi hayata geçirilmede geçiren lerden mevlâm razı ve memnun olsun, emeğinize sağlık. Tüm vatanseverli abone olmaya davet ediyorum. Sonsuz teşekürler yedikıta…

 16. Dış işleri bakanlığına mail yazıp bu sancağı istemesini söyleyelim. Hep birlikte. Facebook sayfamızdan da paylaşıp çoğalarak yazalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.