Keşfet, Osmanlı Tarihi

Osmanlı Hanedanına Ev Sahipliği Yapan 7 Saray

600 yüz seneden fazla süren ömrünün ardından nice asırlık miraslar bırakan Osmanlı Devleti’nin sultanları da, halkı da yaşadıkları ve hükmettikleri yerleri en güzel şekilde imar etmeyi kendilerine vazife edinmişlerdi. Bu imar faaliyetleri dâhilinde yapılan en güzel mimari eserlerin başında Osmanlı sarayları gelmektedir. İşte tarih boyunca Osmanoğullarına ev sahipliği yapmış, nice günler görüp onca badire atlatmış 7 saray…

1. Bey Sarayı

1 bey sarayi

Birinci Murad Han tarafından inşa ettirilen ve günümüzde sadece tek duvarı ayakta kalan Bursa’daki “Bey Sarayı”nın tüm bölümleriyle ortaya çıkarılması için çalışmalar yapılıyor.

2. Edirne Sarayı

2 edirne sarayi

Şehrin kuzeyinde yer alan sarayın inşasına, 1450 senesinde İkinci Murad Han zamanında başlanılmıştır. Sultanın vefatı üzerine sarayı, Fatih Sultan Mehmed Han tamamlatmıştır. Saray-ı Cedid-i Âmire olarak da bilinen saraydan günümüze az sayıda yapı ulaşabilmiştir.

3. Eski Saray (Saray-ı Atik)

3 eski saray

Eski Saray, Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’u fethinden sonra bugün Beyazıt Camii ile Süleymaniye Camii arazilerini de içine alan sahada yaptırdığı İstanbul’un ilk Osmanlı sarayıdır.

4. Topkapı Sarayı

4 topkapi sarayi

Osmanlı Hanedanı’na en uzun süre ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı, 1478’den itibaren 380 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin idare merkezi ve padişah ile ailesinin ikamet yeri olmuştur. Günümüzde müze olarak hizmet veren Topkapı Sarayı üç ana avlu ve üç abidevi kapı etrafında şekillenmektedir.

5. Dolmabahçe Sarayı

5 dolmabahce sarayi

Topkapı Sarayı’ndan sonraki ikamet ve idare merkezi olan Dolmabahçe Sarayı 1856 yılında Sultan Abdülmecid Han devrinde inşa ettirilmiştir. 1984 yılından beri de “müze- saray” olarak hizmet vermektedir.

6. Yıldız Sarayı

6 yildiz sarayi

Yıldız Sarayı, Beşiktaş ve Ortaköy arasında sahil şeridinden itibaren Beşiktaş tepesine kadarki yamaçları tamamen içine alan yaklaşık 50 hektarlık bir sahaya yayılmıştır. Yıldız Sarayı yapı topluluğunda birçok padişahın eseri olsa da saray, Sultan İkinci Abdülhamid devrinde sultan ile özdeşleşmiş ve devre damgasını vurmuştu.

7. Beylerbeyi Sarayı

7 beylerbeyi sarayi

Beylerbeyi Sarayı’nın inşasına Sultan Abdülaziz Han devrinde başlanmış ve saray, 1865 yılında resmen açılmıştır. Beylerbeyi Sarayı, bânisi tarafından yazlık saray olarak kullanılırken müteakip yıllarda yabancı devlet hükümdar ya da başkanlarına tahsis edilerek devlet konukevi halini almıştır. Günümüzde müze-saray olarak hizmet vermektedir.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.