Gezi, Keşfet, Sanat Tarihi

İstanbul’un Tarihî 7 Müzesi

Müzeler toplumların hafızasını tazeleyen özel mekânlardır. Bir de bu mekânlar tarihe tanıklık eden eski yapılar olursa içeriye girdiğiniz andan itibaren eski zamanlara yolculuğa çıkarsınız. İstanbul da tarihî ve kültürel zenginlikleriyle bu seyrüsefere çıkmak için en nadide şehirlerdendir. Gelin beraber Yedikıta ekibi tarafından seçilen İstanbul’daki 7 tarihî müzeyi keşfe çıkalım.

1- Topkapı Sarayı

1

İstanbul’un fethinden hemen sonra inşa edilen Eski Saray’ın (Saray-ı Atîk) ardından Osmanlı Devleti’nin idare merkezi olan Topkapı Sarayı (Saray-ı Cedîd), Fatih Sultan Mehmed Han tarafından 1460-1478 yılları arasında yaptırılmıştır. 1478’den itibaren 380 yıl boyunca Devleti-i Aliyye’nin idare merkezi ve padişah ile ailesinin ikamet yeri olan Topkapı Sarayı; 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirildi. Topkapı Sarayı Müzesi, mimarî yapıları, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray-müzelerinden biridir.

2- Ayasofya

2

Yapımı Roma dönemine ait olan Ayasofya 1453’ten itibaren yaklaşık 5 asır cami olarak hizmet verdikten sonra 1 Şubat 1935’te müze olarak kullanılmaya başlamıştır. Tarihî bir binadan çok daha fazlası, bir fetih sembolü olan Ayasofya’nın 1936 tarihli tapu senedine göre, “57 pafta, 57 ada, 7. parselde Fatih Sultan Mehmed Vakfı adına Türbe, Akaret, Muvakkithane ve Medreseden oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi” adına tapulu olması dikkat çekici bir husustur.

3- Dolmabahçe Sarayı

3

Topkapı’dan sonra devletin resmî idare merkezi olan Dolmabahçe Sarayı; Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. İnşasına 13 Haziran 1843 tarihinde başlanan Saray, çevre duvarlarının tamamlanması ile beraber 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılmıştır. Saray’ın ana yapısı; Mâbeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), Muâyede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn isimlerini taşıyan üç ana bölümden oluşmaktadır. 1984 yılından itibaren “müze- saray” olarak ziyarete açılmıştır.

4- Türk ve İslâm Eserleri Müzesi

4

Türk ve İslâm eserlerini bir araya getiren bu anlamlı müze, 22 Mayıs 1983 tarihinden beri ziyaretçilerini Sultanahmet’teki İbrahim Paşa Sarayı’nda ağırlamaktadır. Müze ilk olarak 1914 yılında, Süleymaniye Külliyesi’nin Darüzziyafe’sinde, Evkaf-ı İslâmiye Müzesi adıyla kurulmuştur. Türk ve İslâm sanatı eserlerini topluca bulunduran ilk Türk müzesi, aynı zamanda Osmanlı’nın da son müzesidir. Müze; el yazması, hat, halı, ahşap ve taş eserler gibi bir çok bölüme ev sahipliği yapmaktadır.

5- Beylerbeyi Sarayı

5

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın son yıllarını geçirdiği Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı padişahlarının sayfiye mekânı ve yabancı devlet başkanlarının ağırlanacağı bir devlet konukevi olarak düşünülmüş ve devrin padişahı Sultan Abdülaziz Han tarafından 1863-1865 yılları arasında yaptırılmıştır. Günümüzde müze-saray olarak hizmet veren Beylerbeyi Sarayı, Anadolu yakasının en değerli tarihî mekanlarındandır.

6- Çinili Köşk

6

1472 tarihinde Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yazlık saray olarak yaptırılan Çinili Köşk, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Sahip olduğu zengin çini koleksiyonlarıyla dikkat çeken binayı mimarî açıdan farklı kılan hususiyet ise, Selçuklu mimarî etkisinin görüldüğü tek Osmanlı eseri olmasıdır.

7- İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

7

İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Gülhane Parkı içerisinde, saray surlarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda 2008 yılında açılmıştır. Müzede, İslâm Bilim Tarihçisi ve Frankfurt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan, İslâm kültür çevresinin 9 ila 16. yüzyıllar arasında yapmış olduğu çalışmalar sergilenmektedir. 3500 m² sergi alanı ve toplam 570 adet alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonu ile alanında Türkiye’de ilk, Frankfurt’tan sonra dünyada ikinci örnek teşkil eden müze olması açısından önemlidir.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.