Keşfet, Kültür Tarihi

İstanbul’un Kaybolan 7 Eseri

İçinde barındırdığı tarihî eserlerle adeta bir açık hava müzesini andıran İstanbul’un zamana direnen eserlerinin yanında günümüze gelememiş ve tarihin nostaljik sayfalarında kalmış yüzlerce eseri de var.  Çeşitli vesilelerle kaybolan bu eserlerden 7 tanesiyle tanışmak ister misiniz?

1. Ayasofya Medresesi

1.ayasofya medresesi

İstanbul fatihinin, fetih nişanesi olarak camiye çevirdiği ulu mabed Ayasofya, asırlarca cami olarak hizmet vermiş fakat vakfiyesine rağmen müze olmaktan kurtulamamıştı. Üstelik kendisi müze olurken medresesi de sessiz sadasız ortadan kaldırıldı. Ayasofya Medresesi’ni ilk olarak Fatih Sultan Mehmed yaptırmış, sonradan yıkılınca 19. Asırda yeniden inşa edilmişti. 1924 yılına kadar eğitim hizmetine devam eden medrese, 1935 yılına gelindiğinde Ayasofya Camii etrafında yapılan düzenlemeler çerçevesinde; görünümü bozduğu, eski eser özelliği taşımadığı gerekçesiyle yıktırılmıştır.

2.Aziziye Karakolhanesi

2. aziziye karakolu

Galata Köprüsü’nün güvenliğini sağlamak maksadıyla köprünün Karaköy ayağına kurulan bu karakolhane, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Deprem nedeniyle hasar gören bina Seyr-i Sefain İdaresi’ne yer ihtiyacından dolayı 1910 yılında yıktırılmıştır.

3.Fatih Mescidi (Yedikule Camii)

3. fatih mescidi

Vakti zamanında Yedikule Hisarı’nın içinde bulunan ve Evliya Çelebi’nin Ebu’l-Feth Camii olarak isimlendirdiği Fatih Mescidi’nin günümüze sadece minaresi kalmıştır. Fetihten sonra hisara ekleme ve onarım yaptıran Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yaptırılan mescid, 1905 yılında yıkılmıştır.

4.Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii

4.merzifonlu kara mustafa pasa camii

Osmanlı Devleti’nde sadrazamlık ve kaptan-ı deryalık gibi önemli görevler yapan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılan cami, eski İstanbul fotoğraflarının, kartpostallarının vazgeçilmez nostaljik figürü olarak karşımıza çıkar. Fevkâni yapılı bu cami, daha sonraları harap olmasından ve onarıma ihtiyaç duymasından dolayı Sultan II. Abdülhamid tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. 1957 yılında yol çalışmalarını hiçbir şekilde aksatmamasına rağmen sebepsiz yere yıkılan bu eser Karaköy Meydanı’nı süsleyen en önemli eserlerden biriydi.

5.Sinan Paşa Köşkü

5. sinan pasa kosku

Köşk, Sinan Paşa tarafından sadrazamlığını yaptığı Sultan Üçüncü Murad için Mimar Davud Ağa’ya yaptırılmıştır. Topkapı Sarayı sınırları içerisinde, Ahırkapı İskelesi yakınlarında bulunan yapı, Marmara Denizi’ne nazır manzarası ve güzelliğinden dolayı Sultan Üçüncü Murad’ın sıkça geldiği bir mekân olmuştur. 1872’de başlayan demiryolu inşaatı sebebiyle yalnız temelleri kalmak üzere ortadan kaldırılan köşkün bugün Sarayburnu-Florya sahil yolu üzerinde çok küçük bir parçası hala ayakta durmaktadır.

6.Topçu Kışlası

6. taksim topcu kislasi

1800’lü yılların başında Sultan Üçüncü Selim devrinde yapıldığı tahmin edilen Topçu Kışlası kapıkulu askerlerinin topçu sınıfı için inşa edilmişti. Topçu Kışlası (bugünkü Gezi Parkı) daha sonraları Sait Çelebi isimli bir müteşebbise kiralanmıştır. Kışlayı kiralayan, iç avlu kenarlarına ahşap oturaklar yaparak burayı futboldan bisiklet yarışına muhtelif organizasyonların yapılabildiği bir mekân haline getirdi. Kışlanın önüne de bir levha asıldı: Taksim Stadyumu. Bir müddet bu şekilde değerlendirilen kışla, 1940’ta İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından “şehir planlaması” çerçevesinde yıktırıldı…

7.Zeynep Hanım Konağı

7. zeynep hanim konagı

Günümüzde Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi binalarının bulunduğu yerde, Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın kızı Sadrazam Yusuf Kamil Paşa’nın eşi Zeynep Hanım’ın konağı bulunmaktaydı. 1903–1909 yılları arasında İstanbul’un ilk Müslüman yetimhanesi ve sanat okulu olan Darü’l-Hayr-ı Âli olarak hizmet vermiştir. 1909 yılından itibaren Darülfünun’a (İstanbul Üniversitesi) tahsis edilmiştir. 1942 yılında meydana gelen bir yangınla kül oldu.

 

 

 

 

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir