Keşfet, Sanat Tarihi

Anadolu’nun 7 Ulu Camisi

Anadolu coğrafyasının dört bir yanında ‘Ulu Cami’lere şahit olursunuz. Bu camilerin çoğu Selçuklu ve beylikler döneminden miras kalan ecdat yadigârlarıdır. Ve çoğu hala bulundukları şehrin en ‘Ulu’ camileri… Anadolu’da birçok il ve ilçenin merkezinde bulunan bu tarihi camilerin en meşhurlarından 7 tanesini sizler için derledik.

1. Aksaray Ulu Camii

1 aksaray ulu camiKaramanoğlu Mehmed Bey Camii olarak da bilinen Aksaray Ulu Camii’nin kitabesinde, 1408-1409 yıllarında Karamanoğlu Mehmed Bey tarafından Mimar Mehmed Firuz Bey’e yaptırıldığı yazılıdır. Tipik bir Karamanoğlu eseri olan caminin en dikkate şayan tarafı ise; abanozdan yapılmış, Selçuklu devri ahşap işçiliğinin şaheser bir örneği olan minberidir. 1998 yılında çalınan Aksaray Ulu Camii minberine ait kapı kanatları Türkiye’ye getirilerek 20 Kasım 2013 tarihinde Ankara Etnografya Müzesi Müdürlüğü’nde koruma altına alınmıştı.

2. Bursa Ulu Camii

2 bursa ulu camiTürkiye’deki en meşhur ulu cami olan Bursa Ulu Camii, Yıldırım Bayezid tarafından Mimar Ali Neccar’a yaptırılmış ve 1400 yılında tamamlanmıştır. Cami, Niğbolu Zaferi’nde kazanılan ganimet mallarıyla yaptırılmıştır. Caminin ilk imamı ise, Mevlid-i Şerif yazarı Süleyman Çelebi’dir. Ayrıca cami bulundurduğu 200’e yakın hat levhasıyla yaşayan en büyük hat müzelerinden biridir. Caminin doğudaki taş, batıdaki de mermer kaide üzerinde yükselen tuğladan yapılmış iki minaresi vardır.

3. Divriği Ulu Camii

3 divriği ulu camiiSivas’ın Divriği ilçesinde bulunan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, cami, darüşşifa ve türbeden meydana gelen bir külliyedir. Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücekoğulları döneminde inşa edilmiştir. Selçuklu mimarisinin şaheserlerinden olan bu yapı topluluğunun inşası 1228-1243 yılları arasında devam etmiş olup Baş Mimarı Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah’tır.

4. Diyarbakır Ulu Camii

4 diyarbakır ulu camiEvliya Çelebi’nin, hakkında “Öyle bir mükemmel yapıdır ki ondan daha düzgün, ondan daha sağlam yapılmasına imkân yoktur.” dediği Diyarbakır Ulu Camii Diyarbakır’ın en önemli tarihî yapılarından biridir. Diyarbakır, Hazret-i Ömer (r.a.) devrinde Anadolu’da fethedilen ilk İslam toprağıdır (639). Kiliseden çevrilen Diyarbakır Ulu Camii, fethedildiği günden bu yana Müslüman idareciler tarafından yönetilen ve Anadolu’da camiye çevrilen ilk mabettir.

5. Erzurum Ulu Camii

5 erzurum ulu camiAnadolu Selçuklu ulu camilerinin özelliklerini yansıtan Erzurum Ulu Camii, yapılış tarihi bilinmemekle beraber Saltuklulardan Nasrüddin Muhammed Bey tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

6. Kahramanmaraş Ulu Camii

6 kahramanmaras ulu camiKahramanmaraş Kalesi’nin güney eteklerinde ve şehrin meydanında yer alan Kahramanmaraş Ulu Camii Dulkadiroğulları döneminde, Süleyman Bey’in oğlu Alâüddevle tarafından 1496 tarihinde yapılmıştır. Caminin özellikle köşk minaresi ve taç kapısı mimari açıdan dikkat çekicidir.

7. Manisa Ulu Camii

7 manisa ulu camiSaruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından 1366 yılında Mimar Emet Bin Osman’a yaptırılmıştır. İnşasında kaba taş, tuğla ve bazı antik mimari unsurlar kullanılmıştır.  Minberi, Beylikler dönemi Türk ahşap oymacılığının şaheserlerinden birisi olarak gösterilmektedir.

 

 

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.